Na Targach Książki w Londynie bywamy co roku, jednak tym razem były one wyjątkowe z dwóch względów. Po raz pierwszy od dawna odbywały się one w marcu, a nie w kwietniu (niby nic wielkiego, a jednak… :)), ale przede wszystkim: Polska była na nich Gościem Honorowym! Naszej wyjątkowej obecności nie dało się nie zauważyć: bannery wisiały w każdej hali, przy wejściu głównym patrzyli na nas z plakatów między innymi Olga Tokarczuk i Andrzej Sapkowski, a wielkie polskie stoisko, pachnące drewnem i pełne skrzynek z jabłkami, dumnie prezentowało książki polskich wydawców.

Macadamia również miała swój skromny wkład w promowanie naszego pięknego kraju w czasie targów – nasza nieoceniona wysłanniczka, Kamila, wspólnie z Sandrą Sawicką (Marjacq Agency London) przedstawiła prezentację „Licensing Books to and from Poland – overview of the Polish market”, na której opowiedziała o tym, jak sprzedawać prawa do Polski i co zrobić, aby wydawca zakochał się w naszej książce. :)

Oczywiście, pobyt na targach nie mógł się obyć bez spotkań z naszymi wspaniałymi klientami, z którymi rozmawiałyśmy o sukcesach minionego roku i o nadchodzących projektach, spośród których warto wspomnieć o “Annabelle” (od Bonniera), szwedzkiej powieści kryminalnej, której główną bohaterką jest błyskotliwa pani detektyw Charlie Lager. Autorka Lina Bengtsdotter już pracuje nad drugą częścią, a tytuł wzbudza olbrzymie zainteresowanie wydawców – został sprzedany już do sześciu krajów, w kolejnych toczą się aukcje. Mamy też sporo ciekawych pozycji non-fiction, w tym odnoszących się do aktualnej sytuacji na świecie (jak na przykład “White Rage” z Bloomsbury) oraz, podobnie jak w zeszłym roku, długą listę fantastycznych tytułów młodzieżowych (zarówno YA jak i middle grade). Z przyjemnością zobaczyłyśmy jedną z nich na okładce targowej gazety „The Bookseller Daily”: „Kid Normal” wydawnictwa Bloomsbury (powieść middle grade o zwyczajnym chłopaku, który trafia do szkoły dla superbohaterów) gościł na niej w środę!

A teraz czekamy jeszcze, co przyniosą nam Targi w Bolonii – już 3 kwietnia!