Anna Włodarczyk, © Miądowicz + Tokarczuk

© Miądowicz + Tokarczuk

Ania Włodarczyk, Truskawkowa Ania – autorka bloga Strawberries from Poland, od którego wszystko się zaczęło. Ale jeszcze przed blogiem był smak. Smak rodzinnego domu i dziadkowych blinów, przetworów i babcinej pomidorowej z domowym makaronem. Smak wypieków mamy i cioci. Pierwsza samodzielna próba kulinarna – 6-letnia Ania miesza cukier ze strzępkami waty higienicznej. Musiało jednak najwyraźniej zabraknąć jakiegoś tajemniczego składnika, bo rezultat nie ten.

Dorosła Ania dalej miesza ze sobą czasem bardzo nietypowe składniki. Ale tym razem – efekty są oszałamiające – marchwiowe wstążki z kuminem, fetą i miętą, pieczone pierogi z nadzieniem z bakłażana i chilli, świeży kalafior z suszonymi morelami, śliwkami i koperkiem. Świetne przepisy, piękne fotografie, ale przede wszystkim – cudowne, ciepłe opowieści Ani sprawiają, że jej blog staje się coraz bardziej popularny. W 2011 Strawberries from Poland zdobywa nagrodę Internautów, jako najlepszy blog z Gdańska (w ramach konkursu Blog Forum Gdańsk). W 2012 Wysokie Obcasy przeprowadzają z Anią wywiad Anna Włodarczyk: aplikuje, gotuje i bloguje. W tym samym roku powstaje magazyn Kukbuk, w którym Ania dostaje własną rubrykę (Retro gotowanie – jest prawdziwą pasjonatką retro kuchni i jak nikt inny przybliża współczesnym frykasy Disslowej i Ćwierczakiewiczowej) i współuczestniczy w prowadzeniu drugiej (Śniadania). Poza tym współpracuje m.in. z NaTemat.pl, Hello Zdrowie, Magazynem Czas Wina, fotografuje dla kulinarnych dodatków do Gazety Wyborczej, Activista.

Zapach truskawek okladkaNajwiększymi pasjami Ani są pisanie, gotowanie i fotografia. Z połączenia dwóch pierwszych powstała książka – Zapach truskawek. Rodzinne opowieści, która ukaże się w kwietniu 2014 nakładem Wydawnictwa Black Publishing (imprint Wydawnictwa Czarne), a z połączenia wszystkich trzech … to na razie tajemnica, ale bardzo smaczna i niezwykle kusząca. Na razie pozostawiamy wszystkich z przepiękną oceną pierwszej książki Ani, spisaną przez państwa Adamczewskich:

„Zwierzęta się wypasają; człowiek je, ale umie jeść tylko człowiek inteligentny”. Pisząc te słowa, cesarz europejskich smakoszy Anthelme Brillat-Savarin chyba nie przewidywał, że ponad dwieście pięćdziesiąt lat później pojawi się na naszej planecie osoba, która jak nikt inny będzie wierna tej zasadzie. Nie mógł też przypuszczać, że Anna Włodarczyk pójdzie krok dalej – autorka „Zapachu truskawek” bowiem nie tylko umie jeść, ale potrafi także o tym wspaniale opowiadać. Jej rodzinne historie są pełne ciepła, mądrości, miłości, a także apetytu… na życie. A proste i smakowite przepisy spełniają całkowicie kolejny wymóg francuskiego mistrza, który celnie stwierdził, że „odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy”. Buszujemy więc w tym gwiazdozbiorze z wielką frajdą i nadzieją, że takich jak my poszukiwaczy nowych smaków będą całe rzesze. Życzymy im smacznej lektury!

Barbara i Piotr Adamczewscy

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych twórczością Ani do kontaktu (kamila@macadamialit.com). Więcej informacji o doświadczeniu medialnym Ani na jej blogu.

Okładka oraz cytat z państwa Adamczewskich pochodzą ze strony Black Publishing.