© Małgorzata Kalemba-Drożdż

© Małgorzata Kalemba-Drożdż

Twierdzi, że nie jest wybitną kucharką, a gotowanie chyba (!) nie jest jej pasją, choć jest nią dobre jedzenie. Najbardziej lubi gotować, kiedy nie musi. Niestety musi niemal codziennie :) Za to pieczenie ją odpręża i sprawia sporo frajdy. Może dlatego, że nie musi tego robić? ;)

Dr Małgorzata Kalemba-Drożdż to mama dwójki dzieci, dla których musiała zacząć gotować i piec beznabiałowo i bezjajecznie. Postanowiła podzielić się zebraną wiedzą (zarówno przepisami, jak i prostymi radami) z innymi rodzicami małych alergików, ale też z weganami, którzy również znajdą wśród jej smakołyków coś dla siebie.

Po drodze ujawniło się inne hobby Gosi – jadalne kwiaty (i inne chwasty), dlatego w lecie przeżywa na swoim blogu Trochę inna cukiernia „rozdwojenie jaźni pomiędzy przepisami na hipoalergiczne słodkości i przepisami kwiatowymi”. Jedzenie kwiatów i chwastów jest dla niej i jej tysięcy czytelników ogromną przyjemnością i uzależniającą pasją, a egzotycznych składników nie trzeba przywozić z drugiego końca świata, bo rosną tuż pod płotem. Swoje doświadczenia kwiatowe zebrała w postaci książki: „Kwiatowa uczta. Jadalne kwiaty w 100 przepisach” (Egros, 2012), która została wyróżniona jako jedna z pięciu najlepszych monografii  w ramach nagrody Gourmand Awards Best in World, wręczanej podczas największych targów wydawnictw kulinarnych Paris Cook Book Fair (więcej informacji pod tym linkiem klik). Obecnie Małgosia ukończyła prace nad książką dotyczącą dwunastu najpopularniejszych chwastów, których większość z nas chciałaby pozbyć się z ogrodu jak najszybciej (niejednokrotnie stosując sporą dawkę chemii), nie zdając sobie przy tym sprawy, że można przecież połączyć przyjemne z pożytecznym i je po prostu … zjeść. Pesto z mniszka i krwawnika, ziołowe penne czy stokrotkowy omlet są nie tylko niezwykle smaczne, ale i oczarowują swoim wyglądem.

© Małgorzata Kalemba-Drożdż

© Małgorzata Kalemba-Drożdż

Gosia nie zapomniała też o małych alergikach i ich rodzicach i przygotowała wspaniałe kompendium wiedzy dla wszystkich tych, którzy z przymusu lub wyboru gotują i pieką bez jajek i mleka. W obszernym, szczegółowym wstępie znajdą się wszystkie informacje dla rodziców, którym przyszło się zmierzyć z alergiami ich pociech. Jest więc omówienie alergii z perspektywy medycznej, są też rady, jakie środki ostrożności należy zachować w kuchni przy przygotowywaniu potraw dla maluchów, a do tego spis produktów zakazanych oraz tych, które pozwolą nam na utrzymanie zbilansowanej diety przy wykluczeniu alergenów (wiecie na przykład, jak dużo wapnia zawiera mak?). Chociaż Małgosia koncentruje się głównie na potrawach bezmlecznych i bezjajecznych, część wstępu poświęcona jest również alergii na gluten i pszenicę.

Rozdział z przepisami otwiera „niezbędnik”, z którego dowiemy się miedzy innymi jak własnoręcznie przygotować mleko owsiane, marcepan, a nawet wegańską bitą śmietanę! Później robi się już tylko coraz smaczniej i smaczniej: prawie dwieście przepisów obejmuje najróżniejsze koktajle, ciasta, ciasteczka, lody i desery. Niektóre z nich to absolutne klasyki, poddane tylko odpowiednim modyfikacjom, ale mnóstwo jest też autorskich pomysłów Małgosi, która nie boi się niecodziennych, a jednak zaskakująco trafnych połączeń. Jej „Słodkości” to nie tylko zbiór porad i przepisów, ale i dowód na to, że bez mleka i jajek da się żyć – i to nawet całkiem słodko!

© Małgorzata Kalemba-Drożdż

© Małgorzata Kalemba-Drożdż

Małgosia często zapraszana jest do telewizji, gdzie opowiada o swoim hobby (między innymi była gościem Mai w ogrodzie, już dwukrotnie występowała w Dzień Dobry TVN, klik#1 i klik#2), udziela wywiadów prasie, stacjom radiowym i portalom internetowym, prowadzi również warsztaty. Więcej informacji o jej doświadczeniu medialnym na blogu klik klik.

Na koniec zdradzimy jeszcze, że Gosia pracuje już nad trzecim tytułem – tym razem poświęconym w całości różom – królowym wśród kwiatów. Będzie to wyjątkowa kompilacja: książka kucharska i poradnik kosmetyczny w jednym. Jeśli macie ochotę na pstrąga w płatkach róży, różane ptasie mleczko lub dżem z owoców róży, a przy tym chcielibyście poczuć luksus różanego musu do ciała, możecie nas już podpytać i o ten tytuł.

© Małgorzata Kalemba-Drożdż

© Małgorzata Kalemba-Drożdż

W życiu zawodowym nasza autorka jest doktorem biochemii, wykładowcą w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej zainteresowania naukowe skupiają się głównie wokół jedzenia. Zajmuje się badaniami nad stabilnością genetyczną komórek, m.in. nad tym, jak ekstrakty roślinne wpływają na ryzyko chorób nowotworowych.

Książką o jadalnych roślinach polno-ogrodowych zajmuje się u nas Kamila (kamila@macadamialit.com), a alergiczno-wegańską Marysia (maria@macadamialit.com).

Zachęcamy do zamawiania maszynopisów!