Bolonia to miejsce, w którym każdej wiosny spotykają się przedstawiciele i wielbiciele książki dziecięcej i młodzieżowej. W zeszłym roku na targach Macadamię reprezentowała Kamila. W tym roku wyruszyłyśmy w kompletnym, trzyosobowym składzie. Ach, co to był za wyjazd! Niezbyt długi, ale bardzo intensywny, wypełniony spotkaniami (tymi zaplanowanymi i tymi przypadkowymi), a po części oficjalnej – długimi spacerami, prawdziwymi włoskimi lodami i makaronem przygotowywanym na naszych oczach :)

Bolonia 1

 

Rozmowy z naszymi klientami potwierdziły, że wydawcy na całym świecie nadal poszukują ciekawych powieści Young Adult – głównie fantasy oraz współczesnych, opartych na niebanalnym pomyśle oraz fantasy, ale też, że nadal rozwija się działka Middle Grade, obejmująca tytuły dla trochę młodszych – już nie maluchów, ale jeszcze nie nastolatków. :)

W prasie przygotowanej na okoliczność Targów znalazło się sporo wzmianek o tytułach będących pod naszą opieką (co niezmiennie napawa nas radością i dumą!). Warto wspomnieć chociażby o „The Dollmaker of Krakow” (Delacorte Press, imprint Random House), książce, której akcja toczy się w Polsce na początku II wojny światowej, i która jest utrzymana w klimacie kultowej „Złodziejki książek”. Wszyscy z niecierpliwością czekają też na najnowszą powieść Kevina Brooksa, „Born Scared” (Bloomsbury), która ma być równie mocna, jak jego powieści sprzed ponad 10 lat „Candy” czy „Lucas”. Z kolei na fali rosnącego zainteresowania powieściami graficznymi, David Fickling Books wyda w przyszłym roku „The Adventures of John Blake” Philipa Pullmana w nowej, komiksowej wersji.

Countless (Bloomsbury) + Dollmaker of Krakow (Bent) Pullman (David Fickling) Born Scared (Egmont UK) - Bookseller editor's choice

A po powrocie do Warszawy – czas na szybkie przepakowanie i znowu w drogę, bo już za chwilę czeka na nas Londyn!

Targi Książki w Londynie, po raz drugi odbywające się w przestronnej, słonecznej hali Olympia, są o wiele większe i bardziej różnorodne od targów bolońskich – spotykałyśmy się z wydawcami i agentami reprezentującymi prozę, literaturę faktu, książki dziecięce, młodzieżowe, komiksy… Jak podsumować Targi jednym zdaniem? WSZYSCY SZUKAJĄ BESTSELLERÓW :) Wielką szansę na zostanie takim hitem ma powieść kobieca od szwedzkiego wydawnictwa Bonnier, „How to Fall in Love With a Man Who Lives in the Bush” (tak, tak – o kobiecie, która zakochuje się w młodym, przystojnym… bezdomnym). Tytuł wzbudził bardzo duże zainteresowanie wydawców z różnych krajów, podobnie jak długo wyczekiwany debiut Kate Tempest, „The Bricks That Built the Houses” – niezwykła, kunsztownie skonstruowana opowieść o grze pozorów, kłamstwach, trudnych relacjach międzyludzkich i prawdziwej miłości (Bloomsbury). Nie można też nie wspomnieć o nominacji José Eduardo Agualusy (będącego pod opieką agencji Mertin) do Man Booker International Prize!

W Londynie nie zabrakło też czasu na chwile popołudniowego relaksu – czy to przy winie w targowym cocktail barze, czy podziwiając przepiękne wnętrza Leighton House Museum, gdzie odbywało się jedno z targowych przyjęć. I choć wróciłyśmy do Warszawy bardzo zmęczone po naszym wyjazdowym maratonie, już szykujemy się na powtórkę za rok!

Londyn